EUR

|

CZK

Pitný režim

Hodnota teploměru v těchto měsících zdaleka ještě neudává pomyslné tropické teploty, ale přesto je užitečné si připomenout v poslední době tolik diskutovaný pitný režim. Ve spojitosti s ním je třeba ujasnit si dvě hlavní věci: množství vody potřebné pro organismus a pravidelnost. Od různých odborníků na nás dopadají odlišné studie a doporučení jak, kolik a kdy pít, až se v tom občas ztrácíme. V tomto článku se pokusíme základní body uvést na pravou míru.

Pravidelností je myšleno pít v průběhu celého dne po malých doušcích, a tím si organismus postupně zavlažovat a pocitu žízně zcela předcházet. Potřeba pít je totiž první signál, kterým se náš mozek brání a vysílá zprávu, že v organismu je málo vody a je potřeba ji doplnit. Tato zpráva značí do jisté míry první stupeň dehydratace. Je to tím, že krev se stává hutnější, živiny se nedostávají kam mají a naše tělo nefunguje jak má.

Následně se dostaví bolest hlavy, únava, nižší výkon, špatná regenerace, zácpa, a dokonce se objeví i první známky na vaší pleti a pokožce těla. Kůže bude napnutá, suchá a s velkou pravděpodobností přibude i pár obávaných vrásek navíc. Díky zadržování vody v těle se dostavuje i tolik obávaná celulitida.

Ale tvrdit, že každý člověk musí vypít stejné množství vody za den je absolutní nesmysl. Ovšem, existuje doporučení Světové zdravotnické organizace WHO, které tvrdí že každý dospělý člověk by měl za normálních podmínek vypít 2,2 – 2,9 l tekutin.  Ale faktem je, že každý člověk je jiný a jeho potřeby jsou individuální. Doporučit přesné množství, které má člověk vypít je nesmírně těžké kvůli odlišnostem jednotlivých metabolismů. Jiné potřeby bude mít člověk, který je většinu času aktivní, a jiné člověk který má sedavý způsob života.

Množství tekutin, které bychom měli během celého dne vypít ovlivňují tyto faktory:

  • věk
  • tělesná hmotnost
  • zdravotní stav jedince
  • pohlaví
  • tělesná zátěž
  • okolní teplota a vlhkost prostředí

V neposlední řadě je pro zdravou hydrataci také velmi důležité množství a složení přijaté potravy. Řekněme že 10-20 % denního příjmu tekutin dostáváme do těla v podobě potravy, a 80-90 % z pitného režimu. Člověk, který konzumuje jídla s nízkým obsahem soli a preferuje jídla lehčího typu bude mít přirozeně nižší potřebu pít než člověk, který tíhne k těžké mastné stravě.

Rozhodně se nedoporučuje pít velké množství vody najednou, jelikož voda ředí žaludeční šťávy a tím zpomaluje trávící procesy v těle. Stejně tak není vhodné pít během jídla, protože to může vést k pocitu plného břicha, nadýmání a nevolnostem. Nárazovým pitím tekutin také ničeho nedocílíte. Voda doplněná tímto způsobem vaším tělem pouze proteče, protože tělo si neumí vytvořit zásoby vody, a tím pádem nedodá vašemu tělu potřebnou hydrataci. Nárazové pití navíc zatěžuje ledviny. V tomto případě platí, že co jste nestihli vypít za dopoledne v odpoledních hodinách již bohužel nedoženete.  

Pokud máte problémy si pitný režim nastavit a udržet, můžete zkusit takový malý trik: nachystejte si ráno (a potom opět po obědě) velkou lahev či džbánek tekutin někam na oči. A pokaždé, když ji uvidíte, napijte se. Vytvoření návyků je klíčové a časem vše budete brát jako samozřejmost. Ve starším věku, kdy člověk ztrácí pocit žízně vám vaše tělo poděkuje.

Základem pitného režimu je samozřejmě voda, která je základem veškerého bytí na zemi, ať už pramenitá, stolní nebo kohoutková. Pokud vám voda nechutná, nezoufejte, je to otázka zvyku. Ze začátku zkuste do vody přidat různé ovoce, citrusy nebo bylinky. Vynikající je například voda s citronem, okurkou nebo mátou. Pro vetší gurmány jsou k dispozici různé ovocné mražené směsi. Zde jen opatrně s teplotou nápoje, jelikož není úplně vhodná ledová voda. Doporučuje se pít voda vlažná, protože při požití ledové vody musí organismus vyvinout větší úsilí, aby jí přizpůsobil teplotě těla.

Další vhodné alternativy k pitné vodě jsou různé kojenecké či neslazené bylinkové vody, ovocné čaje, ovocné a zeleninové šťávy. U ovocných šťáv opatrně s jejich množstvím, jelikož obsahují fruktózu, což je jednoduchý cukr. Je vhodné je kombinovat s vodou. Dopřát si můžete i vodu perlivou, ale její konzumace není dlouhodobě vhodná – obsahuje totiž oxid uhličitý. Jeho vyšší koncentrace může vést k překyselení organismu, k nadýmání a zhoršení trávení, doporučuje se proto max. 0,5 l za den.

Za pitný režim není považována káva, černý čaj, alkohol – tvrdý alkohol, pivo, víno, nápoje s kofeinem a limonády plné cukru. Pitný režim neuspokojíte ani mlékem, které je díky svému obsahu bílkovin spíše potravina. Pokud máte rádi kávu, černý čaj nebo například víno, přidejte si k ní sklenici vody, jelikož tyto nápoje odvodňují a zakyselují organismus. Pitím těchto nápojů a vyloučením vody organismus zatěžujeme a vyčerpáváme. Navíc cukr a chemické látky obsažené například v energy drincích, alkoholu či sladkých limonádách vyvolávají závislost, umocňuji pocit žízně a jsou to zcela zbytečné tzv. „prázdné kalorie“.

Z toho plyne, že správný pitný režim je nesmírně důležitý a měli bychom se naučit vnímat potřeby našeho těla. Poté nám tělo poděkuje tím, že budeme vyzařovat pozitivní energii, náš organismus bude zdravý a naše pleť a pokožka bude krásná, svěží a hebká. Vše v nás je propojené, a proto je důležité se zaměřit na vnitřní i vnější svět každého z nás. Poté bude vše skvěle fungovat. Mimo pitného režimu je důležité se zaměřit na vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a rozmazlovaní se ve formě relaxace a vhodné kosmetiky.

Odstraněním všech škodlivin z jídelníčku, jako je kromě nezdravých nápojů také cukr, sladkosti, uzeniny, chipsy, bílé pečivo atd., zamezíte také vzniku celulitidy. Zmiňované faktory jsou její příčinou, protože tělo je zaneseno toxiny a trpí nedostatkem minerálů a vitamínů.

Zdravý pocit zevnitř umocníme tím, že budeme pečovat o své tělo zvenčí správnou kosmetikou, bohatou na minerály a antioxidanty. Vhodné produkty nám slouží jako prevence proti celulitidě, nebo s ní vítězně bojují v prvních stadiích. Správnou cirkulaci dále můžete podpořit střídáním studené a teplé sprchy anebo lymfatickými a drenážními masážemi či zábaly. Hlavně si však nezapomeňte pravidelně dopřávat uvolňující rituály a relaxovat.

Tělo máte jen jedno a je jen vaše, a je potřeba se o něj starat zevnitř i zvenčí. Nezapomínejte však, že bez správného jídelníčku, pohybu, odpočinku a vhodné kosmetiky to nepůjde. Chce to začít, mít trpělivost a mít se rád.

Markéta z Deadia

Zábaly / Bahna
Krémy a gely
Doplňky stravy
Péče o pleť
Bahenní masky na obličej
Čištění pleti
Hydratace obličeje
Antiage
Péče o tělo
Body box
Paže
Celulitida
Drenážní produkty
Bříško a boky
Hydratace těla
Peelingy a sprchové gely
Strie a poprsí
Výhodné balíčky
Pro muže
Sun produkty
Péče o vlasy
Šampony
Kondicionéry a masky
Barvy na vlasy
Extra vlasová péče
Regenerační kúra na vlasy
Pro těhotné
V těhotenství
Po porodu
Po ukončení kojení
Funkční oblečení
Legíny

EUR

|

CZK

CZK

|

EUR