EUR

|

CZK

Kůže, hormony a infračervené paprsky – aneb celulitida pod mikroskopem

 

Pokud nás už nějakou dobu sledujete, zcela určitě víte, že jedním z našich nejoblíbenějších témat je celulitida. Jedná se samozřejmě o nadsázku – nikdo z nás ji doopravdy v oblibě nemá. Ale nesmírná četnost jejího výskytu mezi ženami z něj činí nevyhnutelné téma. A koneckonců i zde platí zásada, že pokud chceme nějaký problém vyřešit, je třeba o něm hlavně mluvit a dozvědět o něm vše, co se vědět dá. 

Pravda je ale taková, že o celulitidě málokdo rád mluví. A přitom jí trpí téměř všechny ženy – některé studie udávají čísla mezi 80 a 98 %. A vsadíme se, že stejný počet žen se chce celulitidy zbavit. Pojďme se tedy společně v rychlosti podívat na to, jak celulitida vzniká, jak funguje a jaké kroky můžete podniknout k tomu, abyste se jí zbavili.

 

Co je vlastně celulitida?

Slovo „celulitida“ známe všichni. Spousta z nás jí také zná pod pojmem „pomerančová kůže“, který jí byl přisouzen podle vzhledu (či spíše nevzhledu) ďolíčků pod kůží, které svou texturou připomínají kúru pomeranče.grafické znázornění poškození kůže

Celulitida se objevuje v momentě, kdy tukové buňky z nějakého důvodu (o tom podrobněji dále) v podkoží zvětší svůj objem. Na pohled se nám pak jeví jako důlky nebo nerovnosti, které lze vidět na pokožce. Tukové buňky takto tlačí mimo svůj vymezený prostor a utiskují kapiláry, které rozvádějí lymfu a krev ve škáře (neboli kůži), čímž dochází k přerušení jejich toku.

Zde není od věci si vyjasnit, že kůži rozdělujeme na tři základní vrstvy.

Pod pojmem pokožka se rozumí vrchní část kůže. Tato vnější vrstva má úžasnou schopnost se regenerovat, zpravidla to zvládne za 15 až 30 dní. Tomuto procesu se říká deskvamace, a spousta z nás mu napomáhá pomocí scrubů a peelingů.

České slovo škára, latinsky dermis označuje samotnou kůži, tedy to, s čím příslovečně „chodíme na trh“. Kůže je pevná vrstva ihned pod pokožkou, která chrání tělo před poškozením. Je tvořena vazivovými tkány a je hustě protkaná krevním a lymfatickými kapilárami a nervovými zakončeními. Díky těm jsme schopni vnímat teplo či cizí tělesa na pokožce.

Úplně nejhlouběji pak nalezneme hypodermis, neboli podkožní vazivo, které je tvořené až 3 cm tukové tkáně. Slouží hlavně k tlumení nárazů zvenčí. Zajímavé je, že počet tukových buněk v této části kůže je fixní. Mění se pouze jejich velikost a objem.

 

Jak celulitida vzniká a jak ji kategorizovat?

Celulitida může být dědičnou záležitostí, ale primárně za jejím vznikem stojí změna hladin pohlavních hormonů v krvi. Ta kolísá například v pubertě, v těhotenství, během menopauzy nebo v důsledku hormonální antikoncepce. Hormony v našem těle řídí spoustu věcí a jednou z nich je struktura podkožního vaziva.

Na vině je hlavně estrogen, což je hormon, který převažuje u ženského pohlaví, a který v našem těle ovlivňuje hromadění tuků a zadržování vody. Muži ho mají v těle také, ale mají ho mnohem méně. Estrogen ovlivňuje hromadění tuků a zadržování vody. A jelikož ženy mají od přírody volnější podkožní vazivo (to proto, aby se naše tělo dokázalo přizpůsobit těhotenství – udělat v těle místo pro dalšího člověka vyžaduje jistou flexibilitu), mají větší sklon k celulitidě v případě, že je s hladinou hormonů něco v nepořádku. I proto se celulitida můžu povětšinou vyhýbá.

Dalšími faktory, které mají vliv na vznik celulitidy jsou například ochabování vazivové tkáně díky nedostatku pohybu (např. při sedavém zaměstnání), ale i další faktory životního stylu jako je strava, alkohol, kouření, nedostatek spánku či stres.

Závažnost celulitidy se obecně rozděluje do 4 stádií:

 • 1. stupeň – celulitida je vidět pouze při stisknutí kůže
 • 2. stupeň – celulitida je vidět při stažení svalu nebo svalové aktivitě nebo sezení
 • 3. stupeň – celulitida je vidět stále bez ohledu na pohybu
 • 4. stupeň – celulitida je vidět stále, na dotek je tvrdá a bolavá – většinou nevratné stádium

Čím déle otálíme, tím pravděpodobnější je, že se celulitida dostane až do čtvrtého, nevratného stádia. Proto je nasnadě ji podchytit hned, jak si jí na svém těle všimneme. Je třeba vyvrátit i jeden velice rozšířený a nepříliš lichotivý předsudek; celulitida nesouvisí pouze a jenom s tloušťkou. Trpí na ni i velice štíhlé ženy. 

Jak se jí zbavit?

Mnoho z nás vnímá celulitidu jenom jako estetický problém, ale pravdou je, že ji lze brát i jako civilizační nemoc. Ano, některé příčiny jejího vzniku se dají přisoudit životním stylu moderní západní společnosti.

Také jste někdy přemýšleli, proč naše babičky nebo maminky s celulitidou tolik starostí neměly? Je to jednoduché. Dříve se vařilo ze základních surovin, které byly často z vlastní zahrádky a bez použití přílišné chemie. V dnešní době je velmi obtížné vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám nebo zelenině či ovoci, které mají chemický postřik. A to ani nemluvíme o dalších neblahých vlivem, které s sebou nese život v 21. století.

Není však potřeba věšet hlavu, celulitidy se zbavit lze. Hlavním cílem je zmenšit tukové buňky, zlepšit prokrvení pokožky a rozproudit lymfu. Jen obyčejným cvičením toho ale nedosáhneme. Jak jsme si řekli před chvílí, příčin může být hned několik, a proto je potřeba je co nejvíce minimalizovat.

Pokud dodržujete zdravý životní styl a pravidelně cvičíte, máte už slušně našlápnuto. Dalším krokem je vaší kůži pomoct i zvenčí, a to pomocí vhodných kosmeceutických přípravků, které dovedou podpořit prokrvení pokožky a proudění lymfy (tzv. podkožní mikrocirkulaci) a vrátit tak zvětšené tukové buňky do původního stavu.

 

Přírodní látky a trocha fyziky

V Deadia Cosmetics se zaměřujeme převážně na výrobky, které přesně takové účinky mají. Naším hlavním „slovem do pranice“ jsou bahenní zábaly s mořskou řasou a příměsí mnoha dalších účinných látek, které společně stimulují prokrvení pokožky a pomáhají zmenšit tukové buňky v podkoží.

Naše bahenní zábaly jsou založené především na aktivních látkách z mořských řas, konkrétně pak čepelatky prstnaté a chaluhy bublinaté. Řasy jsou opravdový poklad moře, jelikož mají úžasnou vlastnost absorbovat a schraňovat v sobě látky ze svého prostředí, tj. stopové prvky a minerály obsažené v mořské vodě. Francouzský lékař Jean Valnet, který byl průkopníkem v oblasti moderní fytoterapie (léčby pomocí bylin a rostlin) popsal ve svých spisech mnohé blahodárné vlastnosti mořských řas a jejich užití v oblasti medicíny. Již od něj tedy víme, že mořské řasy:

 • stimulují látkovou výměnu
 • pomáhají správnému fungování endokrinních žláz, čímž zpomalují stárnutí
 • stabilizují funkce našeho organismu
 • posilují naší přirozenou obranyschopnost
 • mají remineralizační účinky (tj. navracejí tělu ztracené minerály udržet)
 • podporují krevní oběh
 • mají zeštíhlující účinky
 • pomáhají při revmatismu
 • mají protizánětlivé vlastnosti

Mořské řasy jsou tedy hojně využívány při léčbě kardiovaskulárních poruch, obezity, celulitidy, kornatění tepen a vysokého krevního tlaku. Zpomalují stárnutí buněk, ulevují při alergiích a nejrůznějších chorobách kůže a pomáhají při léčbě zlomenin.

Kromě mořských řas v našich zábalech naleznete například jíl, který uklidňuje podrážděnou pokožku, odbourává z ní toxiny a odstraňuje odumřelé buňky. Jílu zdatně sekundují výtažky z břečťanu a jírovce bohaté na vitamin P neboli flavonoidy, které zlepšují prokrvení pokožky, odvádějí z ní přebytečnou vodu, stahují cévy a zmenšují otoky. Jejich působení je navíc podpořeno esenciálními oleji z citronu a oregana, které nejenže snadno pronikají do pokožky, ale také zmírňují záněty, mají antioxidační účinky a odbourávají odumřelé buňky.

Jednou z nejpodivuhodnějších přísad v našich bahenních zábalech je však turmalín. Tento m

inerál má totiž úchvatné fyzikální vlastnosti. Komplex jílu a turmalínu v zábalu je schopen pohlcovat tepelnou energii našeho těla, znásobit ji a přeměnit ji na vzdálené infračervené paprsky FIR (angl. „far infrared rays“). Takto zesílená energie se vrací zpět do těla, kde podporuje mikrocirkulaci krve v podkoží a stimuluje přirozenou produkci kolagenu. V podstatě se tedy dá říct, že paprsky FIR využívají přirozené funkce našeho těla, jen jim podávají pomocnou rukou.

 

Není od věci si nechat poradit

Základní průpravu o problematice celulitidy máme za sebou. Věříme, že vám tyto informace dobře poslouží na vaší cestě za pevnou a krásnou pokožkou! Rádi bychom vám ale připomněli, že tu jsme pro vás. A to doslova.

V Deadia Cosmetics nabízíme službu Hubnoucí kúra na míru. Pokud si chcete o celulitidě popovídat a pomoct s výběrem těch správných produktů pro vás, neváhejte se na nás obrátit na emailu info@deadiacosmetics.cz.

Rádi si vás vyslechneme a pomůžeme vám sestavit hubnoucí kúru, která nejvíce vyhovuje vašemu tělesnému typu, životnímu stylu a stupni celulitidy. Holistický pohled na věc a individuální přístup jsou základem naší filozofie.

[/col] [/row]
Zábaly / Bahna
Krémy a gely
Doplňky stravy
Péče o pleť
Bahenní masky na obličej
Čištění pleti
Hydratace obličeje
Antiage
Péče o tělo
Body box
Paže
Celulitida
Drenážní produkty
Bříško a boky
Hydratace těla
Peelingy a sprchové gely
Strie a poprsí
Výhodné balíčky
Pro muže
Sun produkty
Péče o vlasy
Šampony
Kondicionéry a masky
Barvy na vlasy
Extra vlasová péče
Regenerační kúra na vlasy
Pro těhotné
V těhotenství
Po porodu
Po ukončení kojení
Funkční oblečení
Legíny

EUR

|

CZK

CZK

|

EUR