V DeaDia klademe velký důraz na to, aby všechny naše produkty byly přírodního složení. A i když v dnešní době má většina z nás povědomí o prospěšnosti té a oné ingredience, přiznejte se – v popisech našich produktů jste narazili na pár slov, která vám nebyla vůbec povědomá.

Pokud vás zajímá, čím nám všechny ty bylinky, plody, květy, plevel a šťávy pomáhají v naší cestě za krásou, dál už nehledejte. Nahlédněte do našeho lexikonu ingrediencí. A v případě, že nenajdete to, co jste hledali, neváhejte se nám ozvat. Rádi vám poradíme.

A

Avokádo: olej získaný z avokáda je bohatý na vitamín E, draslík a další živiny, které napomáhají hydrataci a výživě vaší pleti. Povzbuzuje regeneraci epitelových tkání a může zmírnit projevy psoriázy či spálenin od slunce. 

B

Bambucké máslo: známé také jako máslo karité, bambucké máslo obsahuje řadu vitamínů a bioaktivních látek, které mu poskytují silný hydratační účinek. Rychle se vstřebává, pomáhá vyrovnávat přirozenou hladinu kožního mazu a zadržovat vlhkost v pokožce.

Bioactivity: výtažek z mořských řas vyvinutý společností GUAM-Lacote. Je získáván patentovaným způsobem, který dovoluje z řas vytěžit více aktivních látek. Na stupnici ORAC, která měří antioxidační sílu má hodnotu 1565, což je více než trojnásobek oproti běžnému extraktu.  

Břečťan popínavý (Hedera helix): výtažek z břečťanu je známý pro svoje zpevňující a drenážní účinky. Obsahuje totiž flavonoidy, které pomáhají stahovat cévy. To činí z břečťanu ideální ingredienci v přípravcích proti celulitidě, zadržování vody a otokům.

Bříza (Betula): bříza byla po staletí známým léčivem mezi americkými Indiány, ale také mezi starými Slovany. Výtažky z její kůry a mízy mají protizánětlivé účinky a pomáhají odvádět z těla nadbytečné tekutiny. A to platí jak pro močové cesty, tak i pro pokožku.

C

Cukrová třtina: obsahuje kyselinu glykolovou, která napomáhá obnovování pokožky, protože povzbuzuje produkci kolagenu a elastinu. Struktura pokožky se díky tomu zlepšuje. Pleť je pružnější a vypadá hladší, rovnoměrnější a hebčí.

Citrón (Citrus limon): má vysoký obsah přírodních antioxidantů, zejména vitamínu C. Kyselina citrónová pomáhá s exfoliací odumřelých kožních buněk. Citrónové extrakty mají také stahující účinky, což se hodí na rozšířené póry ale i na pokožku těla, která je tím pádem méně náchylná k poškození.

Cupuaçu (Theobroma grandiflorum): cupuaçu je strom podobný kakaovníku. Máslo z něj získané je bohaté na nenasycené mastné kyseliny Omega-9 a Omega-6 a kyselinu stearovou a palmitovou. Ty mají mimořádné hydratační účinky a stimulují regeneraci pleti.

Čepelatka prstnatá (Laminaria digitata): hnědá řasa bohatá na jód, železo, kyselinu alginovou, minerály a vitamíny. Navrací pokožce chybějící živiny a má antioxidační účinky. Díky vysokému obsahu minerálů, cukrů a aminokyselin má také silné hydratační účinky. Povzbuzuje kožní metabolismus, díky čemuž pomáhá proti celulitidě.

Čirok dvoubarevný (Sorghum bicolor): původně africká obilovina s vysokou koncentrací vitamínu C, B2 a polyolů. Obsahuje látky, které vypínají kůži. Právě proto je výtažek z čiroku přidáván do liftingových a push-up krémů.

D

E

F

G

Gezhimu™: směs rostlinných výtažků obsahující Zhi mu (Sasanka asfodelovitá, neboli Anemarrhena asphodeloides). Výtažek z kořene této asijské rostliny přispívá k postupnému hromadění lipidů v podkožní tukové tkáni prsu, což má za následek zvětšení objemu poprsí. 

H

Hroznatec obecný (Coccoloba uvifera): je rostlina z čeledi rdesnovitých, která se přirozeně vyskytuje v Severní Americe. Je bohatá na oligoprocyanidiny (OPC), látky schopné ovládat geny, které se účastní procesu vytváření tukových buněk a hromadění tuku. Výtažky z hroznatce omezují tvoření nových tukových buněk a potlačují tak tvorbu tukové tkáně, a zároveň aktivují proces odbourávání tuku.

Ch

Chaluha bublinatá (Fucus Vesiculosus): tato mořská řasa je nabitá účinnými látkami, jako jsou antioxidanty, bioaktivní polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Výtažky z ní odbourávají škodlivé volné radikály, snižují záněty, zlepšují pružnost pokožky a pomáhají ji hydratovat.

I

J

Jablečník obecný (Marrubium vulgare): i když se jablečník užívá spíše vnitřně, jeho vysoký obsah flavonoidů a vitamínu C z něj činí vítanou ingredienci v mnoha kosmetických přípravcích. Má hydratační a antioxidační účinky, čímž chrání pleť proti volným radikálům. Je také účinný proti zánětům a na špatně se hojící rány.

Jíl: jíl se používá v lidové medicíně od nepaměti jako lék k vnitřnímu užití. Je však také výborný jako tělová maska, protože jemně a přirozeně odstraňuje odumřelé kožní buňky. Některé druhy jílu mají také antioxidační a čistící vlastnosti. 

Jírovec maďal (také Kaštan koňský; Aesculus hippocastanum): výtažky z jírovce jsou bohaté na escin. Tato látka posiluje cévy, zlepšuje jejich propustnost a napomáhá cirkulaci. Pomáhá také při otocích, omezuje přítomnost volných radikálů a má protizánětlivé účinky. 

Jojobový olej: olej získaný ze semen keře Simmondsia chinensis se vyznačuje podivuhodnými revitalizačními, regeneračními a zklidňujícími účinky. Účinně napomáhá hydrataci pokožky.

K

Kaolin: přírodní jíl s mimořádně jemným vyhlazovacím účinkem. Je bohatý na křemík a hliník, podporuje podkožní mikrocirkulaci, má silné absorpční a čistící vlastnosti a pomáhá proti otékání.

Kelpa (Ascophyllum nodosum): hnědá řasa, která roste v Severním Atlantiku. Je bohatá na vitamíny, minerály, aminokyseliny, fukoidan a kyselinu alginovou. Pomáhá uklidnit podrážděnou pokožku a podporuje regeneraci buněk. Její účinné látky zanechávají pokožku hebkou a příjemně měkkou.

Kofein: zabraňuje přebytečnému hromadění tuku v buňkách a má schopnost stimulovat enzymy, které jsou zodpovědné za spalování tuků. Mimo jiné má také antioxidační účinky a pomáhá ochránit buňky před UV zářením, čímž muže zpomalit stárnutí pleti. Kromě toho také podporuje podkožní mikrocirkulaci.

Konopný olej: má vysoký obsah cannabidiolu (CBD) a ceramidů. Již ve starověku se konopí používalo na léčbu spálenin, vyrážek a jiných problémů. Je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro správnou funkci pokožky. Olej se do pokožky rychle vstřebává a pomáhá zvyšovat její odolnost, hydratovat ji a zabraňuje předčasnému stárnutí. Má silné protizánětlivé a regenerační účinky a je vhodný pro všechny typy pleti.

L

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra): lásku sice neléčí, ale zato dokáže projasnit a prosvětlit vaši pleť. Z toho důvodu se používá například v přípravcích proti pigmentovým skvrnám. Obsahuje fytoestrogeny a flavonoidy a další stopové prvky, pomáhá bojovat proti zánětům, hydratuje, sjednocuje a posiluje pleť.

M

Mandle (Prunus dulcis): tato původem orientální rostlina si našla cestu do našich kuchyní, ale prospívá i naší pleti. Mandlový olej je totiž bohatým zdrojem vitamínu E (100 ml obsahuje více než 250% doporučené denní dávky!), pomáhá udržovat vláhu v pokožce, dokáže chránit pokožku před sluncem, a dokonce má schopnost hojit strie.

Máta (Mentha): ze všech odrůd máty se získává silice známá jako mentol, která má mnoho praktických použití v kosmetice. Kromě toho že pomáhá na mastnou pleť, je také známý pro své chladivé účinky, které přijdou vhod například při spálení sluncem. Kromě toho také dokáže povzbudit lokální krevní oběh a rozšiřovat cévy. Díky jeho charakteristické vůni ho často nalezneme v produktech, které mají za účel povzbuzovat a osvěžovat.

N

O

P

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale): jak už název napovídá, tato rostlina má spoustu blahodárných vlastností. Obsahuje spoustu důležitých vitamínů (A, C a D) a stopových prvků (zinek, měď, draslík, vápník a hořčík). Pampeliška pomáhá v léčbě pásového oparu, akné, nejrůznějších ekzémů a dalších potíží a dokáže zpevnit povolenou pokožku a zlepšit její tón.

Přeslička rolní (Equisetum avense): je bohatá na flavonoidy a především křemík, který je díky svému vlivu na tvorbu kolagenu nezbytný pro pevnou a pružnou pokožku, ale také pro růst nehtů a vlasů. Přeslička dále napomáhá hojení jizev a ran, má adstringentní účinky a je důležitá pro optimální hydrataci díky své schopnosti vázat na sebe vodu.

Pupečník asijský (Centella asiatica): vodní rostlina s bohatým obsahem saponinů a flavonoidů. Vyznačuje se silným hojivým a regeneračním účinkem, působí proti otokům a zvyšuje tvorbu kolagenu v kloubech a pokožce, čímž pomáhá proti celulitidě.

Pýr plazivý (Elytrigia repens): pýr zná většina z nás jako nepříjemný vlezlý plevel, ale lidé jej používají jako léčivou rostlinu již po staletí. Obsahuje draselné soli, sacharidy, kyselinu křemičitou a má protizánětlivé účinky a zmenšuje otoky. Při vnitřním užití působí jako diuretikum, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi a napomáhá prevenci jaterních potíží.

Q

R

Reishi (Lesklokorka lesklá, neboli Genoderma lucidum): houba, která se používá v tradiční čínské medicíně. Obsahuje velké množství triterpenů, betaglukanů a imunomodulačních bílkovin. Tyto látky pomáhají zlepšit celistvost pokožky a udržovat optimální úroveň hydratace.

Rosolenka (Gelidium sesquipedale): tato červená řasa je bohatá na minerály, karotenoidy, peptidy a aminokyseliny. Remineralizuje tkáně a dodává pokožce pružnost a hebkost. Obsahuje také spoustu prospěšných antioxidantů a

Rozmarýn (Salvia rosmarinus): rozmarýnový olej má přirozené adstringentní účinky. Šetrně odstraňuje z pokožky přebytečný maz, aniž by ji vysušoval. Má také protizánětlivé vlastnosti a dokáže odstranit otoky a zpevnit pleť.

Rybíz (Ribes): plody a listy rybízu jsou bohaté na flavonoidy, antokyany a vitamín B a C. Výtažek z rybízu zpevňuje a rozjasňuje pokožku. Dokáže také posílit cévy a má diuretické a purifikační účinky a velkou antioxidační sílu.

Rýžové otruby: z rýžových otrub se získává olej, který má jak kulinářské, tak i kosmetické využití. Jeho dokonale vyvážený obsah kyseliny olejové, linolové a palmitové a vitamínu E z něj dělá obzvlášť vhodného spojence v boji proti stárnutí pleti. Obsahuje také spoustu antioxidantů.

S

Sericin: je protein získaný z hedvábí, konkrétně z vláken tvořených housenkami bource morušového (Bombyx Mori). Tento protein je podobný keratinu obsaženému v lidské pokožce. Sericin zmírňuje pocit suché pokožky, který se objevuje po mytí a udržuje pleť jemnou, hladkou, celistvou a jasnou.

Šícha černá (Empetrum Nigrum): plody šíchy jsou bohaté na flavonoidy a antokyany, které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi a schopností stabilizovat mikrocirkulaci a stahovat a zpevňovat pleť.

Šípek (Rosa canina): esenciální oleje ze šípku jsou bohaté na vitamín C, antioxidanty, kyselinu linolovou, betakaroten C a mastné kyseliny. Tyto látky vyživují a hydratují pokožku, posilují ji a regenerují ji. Díky vysokému obsahu antioxidantů si také poradí s volnými radikály a má tudíž své místo v prostředcích s antiaging účinkem. Snadno se vstřebává a chrání pokožku před vysušením.

Sléz lesní (Malva sylvestris): sléz je kvůli svému zklidňujícímu účinku ideální přísadou do přípravků pro citlivou pleť. Je také silně hydratační, a proto je výborný na suchou, ztvrdlou kůži, a to zejména v zimě. Stejné účinky má i na vlasy, proto ho často najdeme ve vlasové kosmetice. Má také protizánětlivé účinky.

T

Turmalín: turmalín je minerál, nejčastěji se vyskytující v černé barvě. Neobsahuje sice žádné látky živočišného původu, které by mohly prospívat tělu, zato ale má fyzikální vlastnosti, které mu dovolují vstřebávat a znásobovat teplo. 

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria): květy a nať tužebníku obsahují nejrůznější flavonoidy a kyselinu salicylovou, která povzbuzuje regeneraci pokožky. Mimoto má protizánětlivé a zklidňující účinky. Má příjemnou vůni, a proto je ideální ingrediencí v mnoha zklidňujících gelech, roztocích a maskách na podrážděnou a citlivou pokožku.

U

Urea (močovina): urea je látka, kterou normálně vylučují játra, a která je nepostradatelná pro správné fungování mnoha biologických procesů. Dá se však také vyrábět v laboratoři a má řadu dalších použití. V kosmetice se používá do krémů pro svoji schopnost odstraňovat odumřelé horní vrstvy pokožky, regenerovat ji a zanechat ji hladkou a hebkou. Je také silně hydratační.

V

W

X

Y

Z