EUR

|

CZK

Různé tipy celulitidy

Celulitidu lze popsat jako lokalizovanou poruchu metabolismu, v jejímž důsledku vznikají vzhledové nedostatky na kůži. Nejčastěji postihuje specifické partie jako jsou stehna, boky, hýždě, ale i břicho a občas také paže. Bohužel, celulitida není jenom jedna a není stejná pro všechny: existují 3 stádia.

Bez ohledu na věk (se kterým není jednoznačně spjata) postihuje celulitida až 85 % žen. V menší míře se občas týká i mužů. Co tedy celulitida přesně je? Pojďme se na ni podívat více zblízka – jedině tak ji dokážeme zastavit a účinně jí čelit.

KDYŽ TUKOVÉ BUŇKY ZAČNOU ZLOBIT

Hluboko pod naší kůži se nachází vrstva, tvořená tukovými buňkami (tzv. adipocyty). Této vrstvě se říká podkoží neboli ipoderma. Přítomnost tukových buněk je normální a popravdě velmi užitečná či dokonce nezbytná. V tukových buňkách se totiž hromadí lipidy, které si naše tělo bere v případě, že potřebuje energii.

Tukové buňky však mohou projít metabolickými změnami, které způsobí jejich zmnožení, zadržování vody a obecné zpomalení podkožní mikrocirkulace. Pokud se tyto tři faktory sejdou, dojde postupně ke vzniku celulitidy. Celulitidou bývají postiženy nejvrchnější vrstvy kůže a vrstvy ihned pod ní. Pojďme se podívat, kolik typů celulitidy existuje a jak se od sebe liší.

RŮZNÉ FÁZE CELULITIDY

Celulitida se může projevit ve 3 fázích s různými úrovněmi závažnosti. Ať už se trpíte na jakýkoliv z těchto typů, celulitidě je třeba čelit. Nejedná se totiž o pouhou vadu na kráse, ale o nežádoucí změnu v normálním fungování vašeho podkoží. Tukové buňky během ní zvětšují svůj objem, což může mít neblahé následky na správnou funkci vaší kůže. Pokud se vaše celulitida zhorší nebo je už v pokročilém stádiu, je potřeba s tím začít něco dělat. Nejen kvůli vaší kráse, ale také pro vaše zdraví.

  1. LEHKÁ NEBOLI EDEMATÓZNÍ CELULITIDA

První stádium celulitidy se někdy nazývá edematózní (od slova edém = otok) a jedná se o lehkou celulitidu. U lehké celulitidy si povšimnete efektu pomerančové kůže pouze tehdy, když vezmete kůži mezi prsty a stisknete. V horším případě je pomerančová kůže vidět pouhým okem, ale to už jsme téměř na hranici fibrózní celulitidy. S trochou vytrvalosti a dobré vůle lze lehkou celulitidu odbourat bez větších problémů.

Edematózní celulitida může mít mnoho příčin:

  • Nezdravý životní styl, včetně náhlého hubnutí a přibírání
  • Hormonální faktory jako jsou třeba zvýšené hladiny estrogenů a progesteronů
  • Genetické faktory
  • Alkohol
  • Kouření
  • Příliš těsné oblečení
  • Sedavý styl života

Kromě těchto základních, všeobecný okruhů existuje však také spousta drobných každodenních zvyků a gest, kterým mnohdy nevěnujeme pozornost, ale které být jednou z přispívajících příčin celulitidy, i když ne úplně jejím spouštěčem. Vsadíme se, že neuhodnete, co patří mezi tyto nejčastější zlozvyky. Jedná se o překřížení nohou při sezení, zvláště pak pokud v této pozici setrváváte delší dobu.

A samozřejmě nelze zapomínat na stres. Ten zvyšuje produkci hormonů jako jsou například adrenalin nebo kortizol, které uvádějí náš neurovaskulární systém do nerovnováhy.

JAK OMEZIT LEHKOU EDEMATÓZNÍ CELULITIDU?

Abychom zmírnili průběh celulitidy či se ji úplně zbavili, je potřeba začít několika kroky:

  • Pít nápoje s odvodňovacím účinkem, jako jsou bylinné čaje nebo voda s přídavkem speciálních doplňků stravy
  • Provádět pravidelnou masáž za účelem snížení zadržování vody ve tkáních
  • Pravidelně používat kosmetické přípravky, které pomáhají proti celulitidě bojovat, jako například bahenní zábaly či denně používat legíny GUAM.

I lehkou celulitidu je potřeba léčit, jelikož se může v kůži usadit nebo se zhoršit a přejít do dalšího stádia a stát se tzv. fibrózní celulitidou.

  1. FIBRÓZNÍ NEBOLI VLÁKNITÁ CELULITIDA, ŘEČENÁ TÉŽ TĚSTOVITÁ

V případě, že trpíte na celulitidu druhého stupně je pomerančová kůže vidět neustále. Tak co se tedy děje s vaším tělem? I když už se jedná o celulitidu pokročilejší, než je tomu u edematózní celulitidy, lze s ní stále něco dělat – ale je potřeba začít jednat.

GLYKACE

Příčiny, které spouštějí edematózní celulitidy způsobují i celulitidu fibrózní. Pokud bychom se na ně podívali pod mikroskopem, zjistili bychom, že pod kůží dochází k zánětu způsobenému tzv. glykací, což je proces, při kterém se v našem těle na různé bílkoviny začnou vázat molekuly glukózy. V důsledku toho pak v našem těle vznikají glykotoxiny zvané AGE, které následně napadají kolagen.

Glykotoxiny se v našem těle objevují přirozeně s přibývajícím věkem, ale vznikají také v důsledku nesprávného životního stylu. Objevení glykotoxinů AGE vede ke ztuhnutí kolagenu, což je jeden ze strukturálních proteinů v našem těle. Při jeho poškození dojde k předčasnému stárnutí kožní tkáně a v případě celulitidy může způsobit vytváření malých bulek či uzlíků.

V tomto případě už se musíme snažit trochu víc:

  • Vyřadit z jídelníčku alkohol a slazené nápoje
  • Věnovat se časté fyzické aktivitě
  • Ošetřovat postižené partie bahenními zábaly, krémy a legínami GUAM
  • Vnést do stravy více vlákniny
  • Masáže: lymfodrenážní masáže pomáhají podpořit fungování lymfatického systému a odplavovat z těla toxiny.

Při fibrózní celulitidě je tedy potřeba trochu přitvrdit, neboť následující stádium, sklerotická celulitida, už vyžaduje mnohem větší úsilí a čas.

  1. SKLEROTICKÁ CELULITIDA

Třetím typem celulitidy je celulitida sklerotická. Abychom ji přemohli, je třeba podniknout cílené a déletrvající kroky.

CO OBNÁŠÍ SKLEROTICKÁ CELULITIDA?

 

V této fázi čelíme už jedné z těch nejtěžších podob celulitidy. Kůže je ztuhlá, v podkoží se zadržuje voda a zpomalená mikrocirkulace způsobuje špatné okysličení tkáně. Podkožní tonus je mimo normu. Pod kůží se nacházejí bulky, které jsou cítit na dotek a mnohdy bývají bolestivé. Nejedná se však o poslední stádium – sklerotická celulitida může ještě postoupit do posledního, nevratného stádia. Je tedy jasné, že je potřeba razantně zakročit.

HLAVNĚ NEPOLEVOVAT

I celulitidu sklerotického typu lze zlepšit trpělivostí a odhodláním. Je třeba mít na paměti, že zde popsané typy celulitidy nejsou nikdy 100% zavazující. Pokud trpíte celulitidou, rozhodně nebude spadat pouze do prvního, druhého či třetího stupně: můžete mít například edematózní celulitidu na vnitřní straně stehen a sklerotickou na vnější straně.

Chcete-li s celulitidou bojovat, musíte najet vyvážený životní styl, zdravou stravu a pravidelně používat bahenní zábaly a legíny GUAM, abyste dosáhli viditelného zlepšení. Je třeba mít na paměti, že i když nám celulitida mnohdy může připadat jen jako pouhá vada na kráse, není radno ji zanedbávat. Pokud proti ní opatrně a důsledně zakročíte, dočkáte se brzy viditelných výsledků.

Chcete se na něco zeptat či s něčím poradit? Pokud trpíte celulitidou a nedaří se vám identifikovat do jakého stádia patří, napište nám o radu na [EMAIL]. Rádi vám pomůžeme také z našich produktů vybrat ty nejvhodnější pro daný stupeň celulitidy.

         

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zábaly / Bahna
Krémy a gely
Doplňky stravy
Péče o pleť
Bahenní masky na obličej
Čištění pleti
Hydratace obličeje
Antiage
Péče o tělo
Body box
Paže
Celulitida
Drenážní produkty
Bříško a boky
Hydratace těla
Peelingy a sprchové gely
Strie a poprsí
Výhodné balíčky
Pro muže
Sun produkty
Péče o vlasy
Šampony
Kondicionéry a masky
Barvy na vlasy
Extra vlasová péče
Regenerační kúra na vlasy
Pro těhotné
V těhotenství
Po porodu
Po ukončení kojení

EUR

|

CZK

CZK

|

EUR