EUR

|

CZK

Zadržování vody nebo celulitida? Čím se liší a jak je rozpoznat

I přestože spolu úzce souvisí, zadržování vody a celulitida nejsou jedno a to samé. Pojďme si tedy ujasnit, jaký je mezi nimi rozdíl. V dnešním článku se podíváme na to, jak se mohou oba tyto fenomény vyskytovat v našem těle zároveň a jak proti nim bojovat.

Přebytečná voda v těle a oteklé kotníky: co za nimi stojí? 

Spousta z nás již někdy zažila pocit těžkých nohou a s nimi spojené otoky v oblasti kotníků. Kromě běžné únavy, kterou v dolních končetinách každý někdy pociťuje, se v tomto případě může jednat i o zadržování vody ve tkáních. Nejde o nic až tak nezvyklého – s podobnými potížemi se už někdy setkalo 30 až 40 % populace.

Proč občas tekutiny v našem těle váznou?

 

Pokud trpíme na zadržování vody, v praxi to znamená, že tekutiny, které běžně obíhají v našem těle z něj neodcházejí tak jak by měly. Místo toho, aby řádně cirkulovaly či odtékaly, zůstávají v prostoru mezi buňkami, a vytvářejí tak edém neboli otok. Ten bývá zpravidla viditelný pouhým okem a někdy bývá i citlivý na dotek.

Zadržování vody je velmi často spojeno s nejrůznějšími zdravotními potížemi, jako jsou například hormonální nerovnováha, srdeční choroby ale také nesprávné fungování lymfatického systému a krevního oběhu.

Jak rozeznat zadržování vody od celulitidy?

 

Jak tedy takové zadržování vody vypadá v praxi? Kromě viditelného otoku si jeho přítomnost můžeme ověřit tak, že na postižené místo zlehka zatlačíme. Bod, ve kterém vyvíjíme tlak a jeho bezprostřední okolí následně zbělá.

Naproti tomu u celulitidy se jedná o zcela jinou záležitost. Celulitida je v podstatě zánětlivý stav podkožní tukové tkáně. V tomto případě dochází ke poruchám fungování tukových buněk v důsledku zánětu okolní tkáně.

Tukové buňky jsou v těle umístěny mezi vazivy pojivových tkání. Když se buňky z jakéhokoliv důvodu zvětší (o příčinách vzniku celulitidy se můžete dočíst v našich předchozích článcích), mají tendenci se roztahovat a vyplnit prostor mezi tkáněmi, čímž na povrchu naší kůže vzniká nevzhledná pomerančová kůra. Tyto ďolíčky jsou tedy vnějším projevem tažných bodů mezi jednotlivými „uzlíky“ celulitidy.

Tukové buňky jsou však pro naše tělo nezbytné. Jsou důležité pro metabolismus tuků, bez kterých bychom nemohli správně fungovat. Tukové buňky v sobě hromadí mastné kyseliny a glycerol v podobě tukových kapének (tvz. lipogeneze) a následně je přeměňují na energii pro naše tělo (tzv. lipolýza) kdykoliv ji potřebujeme. Při celulitidě je proces vytváření tuku narušen a nedochází ke správné lipolýze. Tukové buňky tedy svůj obsah nepředávají dál, neúměrně se zvětšují a rozpadají se, a tím dále podporují zánětlivý stav tolik typický pro celulitidu.

Jak sami vidíte, zadržování vody a celulitida se mezi sebou zásadně liší, i když se velice často stává, že trpíme na oba tyto neduhy zároveň.

Jak zatočit se zadržováním vody: praktické rady

Proti zadržování vody lze bojovat. Prvním krokem by vždy měl být přechod ke zdravějšímu životnímu stylu:

  • Vyřaďte alkohol, cigarety a sycené či slazené nápoje. Zkuste je nahradit odvodňovacími bylinnými čaji.
  • Omezte nošení příliš upnutých šatů a příliš vysokých podpatků či balerínek. Boty s podešví, která drží patu o něco výše (ať už elegantní boty nebo tenisky) napomáhají lepšímu držení nohou i celého těla. Špatný postoj přispívá k zadržování vody a celulitidě.
  • Netravte příliš dlouhou dobu vestoje či vsedě. Dopřejte svým nohám pohyb.
  • Ve svém stravování upřednostňujte potraviny s nízkým obsahem sodíku (ten vytváří ideální podmínky pro zadržování tekutin).
  • Sůl co nejvíce omezte, ale nevylučujte ji úplně.
  • Jezte dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, masa a ryb. Obsahují totiž přírodní minerální soli a draslík, které v našem těle pomáhají vytvářet správnou rovnováhu elektrolytů.

Fyzická aktivita je důležitá

Kromě změn ve stravování nelze zapomínat ani na fyzickou aktivitu. Jedná se o zvyk, který je potřeba si osvojit a pravidelně se mu věnovat, a to v každém věku. Díky svalovým kontrakcím, ke kterým při pohybu dochází, stimulujeme náš oběhový a lymfatický systém.

Pokud jste si při čtení předchozího odstavce povzdychli, nebojte. Fyzická aktivita nemusí být kdovíjak extrémní. Například běh dokonce ani není tou nejvhodnější aktivitou proti zadržování vody. Jogging můžete nahradit svižnou chůzí, jízdou na kole, plaváním a dalšími vodními sporty, při kterých je vyvíjen minimální tlak na dolní končetiny.

Pokud trpíte na poruchy krevního oběhu a domníváte se, že je zadržování vody ve vašem případě jeho důsledkem, můžete se věnovat také stretchingu. Jednou z jeho výhod je i zlepšení celkového držení těla.

Zadržování vody má často vliv na náš oběhový systém, ať už mluvíme o krevním oběhu nebo lymfatickém systému. Není tedy na místě provádět pouze a jenom cardio aktivity, protože při nich může dojít ke zvýšení hladin kortizolu, pokud cvičíte příliš náruživě. K jakémukoliv tréninku bychom měli přistupovat komplexně a nezaměřovat se pouze na jeden typ cvičení.

Jak odvést přebytečnou vodu z nohou

 

Pravidelné používání speciálních přípravků, jako jsou například bahenní zábaly GUAM zlepšuje celkový stav celulitidy a pomáhá i proti zadržování vody přirozeným a neinvazivním způsobem. Právě pravidelnost je však důležitá pro dosažení optimálních výsledků. Konkrétně v případě zadržování vody je potřeba nejprve odvést z těla přebytečnou vodu, kterou už v tkáních máme. Následné aplikace pak pomáhají předcházet opětovnému zadržování. Skvělé jsou také lymfodrenážní masáže, které pomáhají povzbudit váš lymfatický systém. Nicméně je nutno podotknout, že tyto masáže je nejlepší přenechat profesionálům. Správná technika je klíčová a pokud by masáž prováděly nezkušené ruce, mohla by vám dokonce ublížit.

I dnes jsme se tedy utvrdili v tom, že vnější krása začíná uvnitř. Věříme, že vám dnešní článek přinesl něco nového. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit na [email]. Rádi vám pomůžeme například s výběrem vhodného produktu pro váš specifický problém, ať už je jakýkoliv.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zábaly / Bahna
Krémy a gely
Doplňky stravy
Péče o pleť
Bahenní masky na obličej
Čištění pleti
Hydratace obličeje
Antiage
Péče o tělo
Body box
Paže
Celulitida
Drenážní produkty
Bříško a boky
Hydratace těla
Peelingy a sprchové gely
Strie a poprsí
Výhodné balíčky
Pro muže
Sun produkty
Péče o vlasy
Šampony
Kondicionéry a masky
Barvy na vlasy
Extra vlasová péče
Regenerační kúra na vlasy
Pro těhotné
V těhotenství
Po porodu
Po ukončení kojení
Funkční oblečení
Legíny

EUR

|

CZK

CZK

|

EUR