EUR

|

CZK

Proč nám v létě otékají nohy? Příčiny a řešení

Proč nás v horkém letním počasí trápí oteklé a bolavé nohy? Na vině je fenomén zvaný otok z horka. Přečtete si o jeho příčinách a léčbě v dnešním článku.

Léto je období, na které se mnozí z nás těší celou zimu: dovolené, slunce, zábava, aktivity na čerstvém vzduchu či odpočinek na pláži v zahraničí. Není v létě všechno krásnější? Ano, ale i léto má své nevýhody. A jednou z nich jsou oteklé nohy.

Určitě víte, o čem je řeč. Je vedro, vy jste celý den na nohou a už víte, co vás čeká: oteklé a bolavé nohy od stehen až dolů ke chodidlům. Zpravidla se ale kromě menšího nepohodlí nemusíme ničeho bát, nohy jsou v létě častým problémem, zvláště pokud na nich trávíme hodně času. Dnes se společně podíváme, co způsobuje tzv. otoky z horka a seznámíme se s pár tipy, jak je zmírnit. Naučíme se také rozpoznat, kdy by mohl otok být známkou toho, že je něco v nepořádku s naším oběhovým systémem.

Oteklé nohy: co je v létě způsobuje?

Oteklé nohy v létě jsou výsledkem abnormálního hromadění tekutin v tělesných tkáních – lékařsky se tento jev nazývá „edém“. Edém neboli otok z horka je otok spojený s obdobím vysokých teplot. Teplo totiž způsobuje roztažení cév a oslabuje malé chlopně, které v nich regulují průtok krve. To ztěžuje žilám práci, neboť nemohou účinně pumpovat krev do srdce.

Špatná cirkulace způsobuje zadržování tekutin v nohou. Tělesné tekutiny jen stěží dokáží stoupat do horních částí našeho těla a v důsledku gravitace hromadí se ve spodních částech končetin (kotníky, chodidla, zápěstí, ruce). Oteklé nohy a zadržování vody jdou zkrátka ruku v ruce. To vysvětluje, proč nohy v horku otékají a bolí. Proč tím ale netrpí všichni?

Otoky z horka – rizikové faktory

I když mít oteklé nohy v létě je běžná věc, někteří lidé jsou k nim více náchylní než jiní. Jedná se hlavně o:

 • Osoby, které nejsou zvyklé na pobyt v teplém podnebí. Jejich těla neměly čas se přizpůsobit místním teplotám a otoky můžou být prvotním projevem rychlého přechodu mezi teplotami;
 • Osoby s nadváhou, jejichž těla mají tendenci zadržovat více vody
 • Starší osoby, jejichž oběhová soustava s věkem ztrácí svou účinnost.

Otoky z horka však mohou postihnout i mladé osoby bez zdravotních potíží, a proto je dobré umět rozpoznat jejich symptomy.

Jak poznat, že vás trápí oteklé nohy a zadržování vody?

Nejjasnějším příznakem edémů z horka je pocit oteklých a bolavých nohou, ale je možné, že vás bude trápit i některý z následujících příznaků:

 • Otok či pocit napětí pod kůží
 • Napjatá, natažená či lesklá kůže
 • Partie na kůži, na kterých se po několika sekundách zmáčknutí (jako když bereme kůži mezi prsty při diagnóze celulitidy) zůstane jeden či více důlků
 • Zvětšené břicho

Kdy jít s oteklými nohami k lékaři?
Pokud nemáte nohy oteklé jenom v létě, či pokud otok přetrvává i v chladnějším prostředí a jde ruku v ruce s jedním z níže uvedených příznaků, zpozorněte. Váš oběhový systém možná vyžaduje pozornost lékaře.

 • Otok jenom na jedné noze
 • Zarudnutí
 • Přílišná únava
 • Svědění
 • Pocit pálení
 • Časté křeče

Oteklé nohy: jak na ně, abychom si užili léto naplno?

Pokud i vy trpíte na tolik rozšířené otoky z horka, není třeba propadat panice. Existuje hned několik malých triků, které vám od oteklých a bolavých nohou můžou ulevit.

 1. Snižte příjem soli: sodík může zhoršit zadržování vody ve tkáních, proto se ho snažte konzumovat co nejméně. Zkuste třeba sůl nahradit kořením a bylinkami.
 2. Dodržujte pitný režim: hodně pít je v létě nesmírně důležité, jelikož velké množství tekutin z našeho těla odchází v podobě potu. Správná hydratace však také ulevuje oteklým nohám, jelikož pomáhá regulovat problémy se zadržováním tekutin ve tkáních.
 3. Dejte si „nohy na stůl“: nejedná se jen o výsadu kovbojů! Jakmile budete mít chvilku, třeba během pauzy na oběd nebo večeř před spaním, sedněte si tak, abyste měli nohy výš než srdce. Můžete je dát například na stůl nebo si je podepřít polštářem. Usnadníte tím žilní návrat krve.
 4. Noste kompresní punčochy: pokud trpíte na žilní nedostatečnost, nošení kompresních punčoch může výrazně pomoct snížit otoky. Tyto punčochy totiž vyvíjejí tlak na žíly v nohách, aby pomohly zpětnému toku krve do srdce.
 5. Zůstaňte v pohybu: i jednoduchá fyzická aktivita jako je chůze, jízda na kole, lehký či strečink či občasné protočení kotníků vám můžou pomoct od otoků.
 6. Chlad je váš kamarád: v neposlední řadě si můžete dopřávat studené (či chladivé) koupele nohou. Stačí si pomocí sprchové hlavice nasměrovat proud studené vody na kotníky a pár minut si takto zchlazovat nohy, od kotníků až po třísla.

Kromě toho můžete také využít výrobky speciálně vyvinuté pro to, aby odváděly přebytečnou vodu ze tkání, pomáhaly žilnímu návratu a navracely nohám lehkost. Jedním takovým produktem jsou obvazy Cryo Slim od firmy GUAM, které pomáhají opět nastartovat mikrocirkulaci v podkoží. Jejich použití je prosté:

 • Zavažte obvazy kolem nohou, ale neutahujte je příliš natěsno: měly by zůstat volné.
 • Začněte od kotníků a postupně zavažte celou nohu až k tříslům. Ihned pocítíte příjemný kompresní efekt, který pomáhá opět nastartovat mikrocirkulaci.
 • Počkejte 15 minut. Čtvrt hodiny stačí k tomu, aby účinné látky v obvazech (mořské řasy, rostlinné výtažky) začaly pronikat do těla. Jejich působením dochází k odvádění tekutin usazených ve tkáních, k úlevě oteklých nohou a celkovému zlepšení mikrocirkulace.

Jedním z příjemných vedlejších účinků obvazů Cryo Slim je celkové zlepšení tónu pleti a redukce celulitidy v problémových partiích. Obvazy jsou navíc pratelné a znovu použitelné, čímž se snižuje jejich dopad na životní prostředí. Chcete dát v létě sbohem oteklým nohám? Objevte obvazy Cryo Slim od Guam!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zábaly / Bahna
Krémy a gely
Doplňky stravy
Péče o pleť
Bahenní masky na obličej
Čištění pleti
Hydratace obličeje
Antiage
Péče o tělo
Body box
Paže
Celulitida
Drenážní produkty
Bříško a boky
Hydratace těla
Peelingy a sprchové gely
Strie a poprsí
Výhodné balíčky
Pro muže
Sun produkty
Péče o vlasy
Šampony
Kondicionéry a masky
Barvy na vlasy
Extra vlasová péče
Regenerační kúra na vlasy
Pro těhotné
V těhotenství
Po porodu
Po ukončení kojení
Funkční oblečení
Legíny

EUR

|

CZK

CZK

|

EUR